Bir Arınma Biçimi Olarak Aralıklı Oruç - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Avrupa’ya kaçak geçişler

GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Bir Arınma Biçimi Olarak Aralıklı Oruç

Bu haber 13 Mart 2022 - 18:27 'de eklendi ve 172 views kez görüntülendi.

Oruç, asırlardır insanlığa, ruhlarını ve bedenlerini dengelemek ve sağlığa kavuşturmak adına tavsiye edilmiştir. Yalnızca Hristiyanlık, İslamiyet, Musevilik gibi ilahi dinlerde değil, Budizm, Hinduizm, Taoizm gibi dinlerde ve birçok farklı inanışta da büyük önem arz etmektedir.

Tam veya kısmı perhiz, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durma anlamına gelen oruç, insanların günahlarından arınmasını, erdemli bir ahlaka kavuşmasını, hem fiziksel hem zihinsel olarak arınmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. 

Örneğin Yahudilikte oruç ibadeti, kefaret, teslimiyet, pişmanlık ifadesi olarak görülür. İbranicede orucu ifade eden ‘taanit’ kelimesi, yas, nefse eziyet etme, imana dönüş manalarına taşımaktadır. Kefaret günü anlamına gelen ve inananların davranışlarını gözden geçirdiği, Tanrı’ya ve diğer insanlara karşı yaptığı yanlışlar için af dilediği Yom Kippur günü Yahudiler için en önemli gün kabul edilir. Yom Kippur bayramında tutulan oruç en önemli oruç olarak görülür. Yahudiler için Yom Kippur orucunun dışında beş farklı oruç daha vardır. 

Hristiyanlıkta oruç, günahlara kefaret olması ve nefsin arzularını kontrol altına almak için tutulur. Kötülüklerden korunmak, doğru yolu bulmak, içine düşülen hatadan geri dönmek, Tanrı’yı bizzat tecrübe etmek amacıyla tutulur. Günahları hatırlamak, günahlarından ötürü acı ve ızdırap duymak, bu vesileyle ruhunun bağışlanmasını ve güçlenmesini sağlamak ve Tanrı’nın lütfuna nail olmak amaçlanmaktadır.

İslamiyet için de oruç diğer dinlerde olduğu gibi çok büyük önem arz eder. Kutsal kitap Kur’an’da da daha önce diğer dinlerde farz kılındığı gibi Müslümanlar için de orucun farz olduğu belirtilmiştir. Hristiyanlıkta da İslamiyette de orucun Yaratıcı ile kul arasında olduğu bilinci baskındır. Bu durum oruç ibadetinin diğer ibadetler gibi dışarıdan görülmemesinden kaynaklanır. Kendisiyle (ve Tanrı’yla) başbaşa olan kişi kendini takvaya alıştırır, iradesini güçlendirir ve ruhsal yönden arınır. Süre ve uygulanış bakımından farklılıklar gösterse de oruç, bütün din ve inanışlarda anlam ve amaç olarak birbirine çok yakındır. 

Tanrı’ya yaklaşmak, kendine yaklaşmak, ruhunu terbiye etmek, arınmak, af dilemek, hatta Tanrı’yı bizzat deneyimlemek… Buraya kadar insanlar tarafından oruç tutarak soyut alemde nereye varmaya çalışıldığını anlamaya çalıştık. Peki soyut alemle dışarıdaki tüm evren arasındaki bağlantıyı kuran, bir kapı, bir köprü görevi gören bedenimize, sağlığımıza nasıl etki eder?

Nasıl değişik inançlar insan ruhu için orucu tavsiye ediyorlarsa, yüzyıllardır şifacılar da insan sağlığı için oruç tutmayı önermektedir. Asırlardır insanoğlunun yaşantısında önemli yeri olan orucun yaşadığımız zamana yaklaştıkça ve tıp dünyasındaki gelişmelerle birlikte insan bedenine nasıl olumlu etkileri olduğu gün yüzüne çıkmaktadır. İnsanlar birçok farklı yöntemle oruç tutmayı insanlara önermektedir. Bu yöntemlerden biri de son yıllarda popülerliği artan ve sıkça uygulanan ‘Intermittent Fasting’ diğer adıyla ‘Aralıklı Oruç’tur.

PEKİ ARALIKLI ORUÇ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Oruç tutarken insan bedeninin kendini iyileştirme ve sağlığa kavuşma yolunda izlediği ana prensip, hücrelerin, organların, tüm bedenin kendini yenilemeye ve onarmaya fırsat bulabilmesidir. Vücut yemek yediği döneme göre daha az çalıştığı için dinlenebilir, temizlenebilir ve yenilenebilir. Hücrelerin kendilerini yenileyebilmek gibi hünerleri vardır. Tek gereken buna fırsat bulabilecekleri yeterli zamandır. 

Örneğin, oruçlu olunan dönemlerde karaciğer hücreleri kendilerini yenileyecek zaman bulur. İnsan vücudu için karaciğer oldukça kritik bir organdır. Bir çok görevinin yanında et tüketimi, alkol, çeşitli kimyasallar ve ilaçlar yoluyla vücuda alınan maddelerin zehirlerini alır ve dönüştürür. Karaciğerdeki Kupffer hücreleri, kandaki yaşlı alyuvarları yutar ve vücudu temizler, yerlerine yeni hücrelerin gelmesinin önünü açar. Bu da gençleşmeyi getirir. Karaciğer bütün bunları oruçlu olunan süreçte üzerine düşen yük azaldığı için daha kolay yapar. Çünkü vücudun savunmasında kullanılan globülinler ve albüminler, daha az yükü olan karaciğerden daha çok salgılanır. Ayrıca bu dönemde karaciğer yağlanması da azalır..

Oruç esnasında dinlenen ve kendini yenileyen organlardan biri de, kolayca tahmin edileceği üzere midedir. Midedeki bütün kaslar oruç esnasında dinlenme fırsatı bulur. Asit salınımı durduğundan mide iç zarındaki tüm hücreler kendilerini onarma imkanı elde eder. Bu döngüde, mideye kan pompalama görevi azalan kalp de dinlenmek için zaman bulur.

Şayet oruç tutma eylemi bir dini vecibe olarak yerine getirilmeyecekse yahut buna gerek duyulmuyorsa, aralıklı oruç kolayca günlük hayatımıza entegre edilebilir ve uygulanabilir bir oruç tutma yöntemidir. Basitçe ele alırsak aralıklı oruçtaki ana yaklaşım, vücudun alması gereken kaloriyi belli bir saat aralığında almaya, arta kalan saat aralığında da bunu durdurmaya dayanır. Bu süre zarfında su, çay, sade kahve gibi içeceklerin içilmesinde beis yoktur. Aksine bu tarz sıvıları tüketmek orucu destekler. 

Aralıklı oruç için genellikle 16/8 saat yöntemi tavsiye edilir. Gıda alınan aralık 8 saat olurken, kalan 16 saatte vücut oruca bırakılır. Oruçlu olunan süre, vücudun sağaltımında en önemli olaylardan biri olan uykuyla birleştirilebilir. Uykunun oruca faydası olduğu gibi orucun da uykuya faydası vardır. Oruç uykuda uyarılma durumunu azaltır, oruç tutanın gündüzlerinin verimini ve uyku kalitesini arttırır. Oruç süresinin uykudan artan kısımları için ise akşamları belirli bir saatten sonra yemeyi kesmek, sabahları da vücuda biraz zaman tanıdıktan sonra yemeye başlamaya özen göstermek yeterli olacaktır. Bunu yapmak için kahvaltıyı atlamak önerilmez.

İnsan vücudu en yüksek yağ yakma durumuna yemek yedikten 8-12 saat sonra ulaşır. 16 saatlik oruç süresi vücudun bu duruma girmesine olanak sağlar. Bu da vücudun kas kaybetmeden kilo vermesine demektir.

Aralıklı oruç metobolizmanın daha hızlı çalışmasını, bunun yanında stres direncinin artmasını ve sinir sisteminin sağlık süresinin uzamasını sağlar. Bu uzun bir ömrün kapılarını açmak demektir. Keza uzmanlar aralıklı orucun insan ömrünü 1/3 oranında uzattığını söylemektedir.

Aralıklı oruç hipertansiyon, astım, diyabet, kanser, obezite, parkinson gibi hastalıkların riskini azaltır. Kronik ağrıların iyileşmesine yardımcı olur. Ciltteki sorunların giderilmesini, enfeksiyonlara karşı savunmayı sağlar. Nörolojik açıdan da insan sağlığı için oldukça yararı olan.oruç, nöronal gelişmeyi düzenleyen bir protein olan drebrinin varlığını arttırır. Böylece nörolojik bozuklukların önüne geçmiş olur. Öğrenme ve hafızaya iyi gelir, mide boşken daha verimli bir öğrenme gerçekleşir. Ayrıca uyuşukluk ve dikkat eksikliğine karşı korur.

Çeşitli dinlerin ve inanışların insan ruhunu ehlileştirmek ve arındırmak için orucu tavsiye ettiğinden ve orucun insan beden için nasıl faydalar sağladığından bahsettik. Elbette bu ruh ve beden yaklaşımları birbirinden bağıntısız değildir. Arınmış bir beden, arınmamış bir zihni, berrak bir algıyı da beraberinde getirir. Şifa niyetine.

Muhammet Uzun[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris