Büyükelçi Songül Ozan, Veda Mesajı Yayınladı - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Podgorica’da Kira Artışları Baş Döndürüyor

EKONOMİ, GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Abazoviç: Karadağ Bir Uzay Programı Başlatıyor

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Büyükelçi Songül Ozan, Veda Mesajı Yayınladı

Bu haber 13 Ocak 2023 - 20:46 'de eklendi ve 66 views kez görüntülendi.

Ülkemizin Podgoritsa Büyükelçisi Songül Ozan görev süresi dolması sebebiyle bir veda mektubu yayınladı. Büyükelçimiz, T.C. Podgoritsa Büyükelçiliği resmi Facebook sayfasından paylaştığı veda mektubunda aşağıdaki sözlere yer verdi.

Kıymetli vatandaşlarım ve Karadağlı dostlarım.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyükelçisi olarak dört yıldır görev yaptığım Karadağ’daki görev sürem sona ermiş bulunmaktadır.

Tarihi, kültürel ve beşeri bağlara sahip olduğumuz, insanı ve tabiatıyla güzel Karadağ’da geçtiğimiz dört yıl boyunca görev yaparak ülkemi şerefle temsil etmenin ayrıcalığını ve mutluluğunu yaşadım. Dost ve müttefikimiz Karadağ ile her alanda ilerlemesine tanıklık ettiğim ilişkilerimize katkıda bulunmaktan ötürü eşsiz heyecan ve memnuniyet duydum.

Büyükelçiliğim döneminde, Karadağ ile diplomatik ilişkilerimizin tesis edildiği 2006 yılından bu yana, ikili işbirliğimiz çerçevesinde mihenk taşı sayılabilecek ziyaretler gerçekleşti. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2021 Ağustos ayında Karadağ’ı ziyareti tarihi nitelikteydi. Son olarak ise Karadağ Cumhurbaşkanı Sayın Milo Cukanoviç, ülkemize 2022 Aralık ayında bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Sözkonusu siyasi diyalog ve temaslar, ikili ilişkilerimizde önemli mesafeler kat edilmesine zemin hazırladı. Bu süre zarfında, Sayın TBMM Başkanımızın. Karadağ Meclis Başkanının ve parlamenterlerin karşılıklı ziyaretleri de dostluğumuza yeni boyutlar kazandırdı. Ayrıca, dört yıl boyunca Başbakan Yardımcısı ve Bakan ziyaretleri gibi üst düzey ziyaretler başta olmak üzere, her düzeyde karşılıklı birçok ziyaret gerçekleştirildi.

Küresel olarak yaşadığımız Covid-19 salgını ve Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı çok boyutlu riskler ortamında girişimci ve insani dış politikamızı en etkin şekilde uygulamaya çalıştık. Bu kapsamda, Karadağ’da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. Karadağ ile ikili işbirliğimizi her alanda en ileri seviyelere taşımak, ayrıca burada yaşayan ve çalışan yurttaşlarımıza kaliteli konsolosluk hizmeti sunmak, en öncelikli görevlerimizi teşkil etti. Karadağ makamları ve halkının ülkemize gösterdiği ilgi ve yakınlığın bilinciyle kıymetli müşavirlerimiz. Türk kurumlarının temsilcileri ve Büyükelçiliğimizdeki mesai arkadaşlarımla birlikte ikili ilişkilerimizi siyasi, ekonomik, askeri, ticari ve kültürel olmak üzere, her alanda ilerletmek için gayret gösterdik. Bu çabalarımızda bize her zaman işbirliği ve destek anlayışıyla katkı sunan Karadağ devlet makamlarına ve yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Dört yıldır ortak bir anlayışla ve dayanışma ile çalıştığımız Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Perişa Kastratoviç’e de bilhassa teşekkür ediyorum.

Covid-19 gibi tüm dünyayı etkisi altına alan ciddi bir salgın ortamında, hem Karadağ ile aramızdaki dostluk ve işbirliğini geliştirdik; hem de Türk insanının, zor zamanlarda ortaya koyduğu dayanışmanın güzel örneklerini gördük. Salgını en az hasarla atlatmak için hep birlikte yoğun çaba sarfettik. Artık büyük ölçüde geride bıraktığımız bu zor günleri bir daha yaşamamayı diliyorum.

TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Ziraat Bankası, Türk Hava Yolları ve Anadolu Ajansı gibi bayrak taşıyıcı kurumlarımız bizleri gururlandıran ve Karadağ halkıyla dostluğumuzu güçlendiren birçok projeye ve faaliyete imza attılar.

Dört yıllık görev sürem boyunca Türk özel sektörünün değerli temsilcileri olarak DEİK ve Türkiye Karadağ İş Konseyi ile ikili hacminin ve karşılıklı yatırımların artırılması, şirketlerimizin ve burada çalışan işçilerimizin sorunlarının çözümü için ticaret hep beraber çaba gösterdik. Nitekim, son yıllarda Karadağ’da giderek artan Türk yatırımları ve projeleri, bu çabaların olumlu sonuçlarını aldığımızın göstergeleridir.

Vatandaşlarımıza konsolosluk işlemlerinin yanı sıra, ticari, kültürel ve adli konularda çok geniş bir yelpazede hizmet sunarken. Büyükelçiliğimizin tüm mensuplarıyla birlikte yoğun bir mesai verdik. Büyükelçiliğimizin kapısını daima açık tuttuk. Bu vesileyle, bize çalışmalarımızda anlayışları, destekleri ve yapıcı eleştirileri ile katkıda bulunan tüm vatandaşlarımıza, diğer taraftan 7/24 prensibi ile çalışan mesai arkadaşlarıma hizmetlerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle sizlere en güzel dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Türkiye-Karadağ dostluğu daim olsun!

Songül OZAN

Türkiye Cumhuriyeti Podgoritsa Büyükelçisi

13.01.2023

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.