Devletin Enflasyonu Engellemesinin Bir Yolu Yok - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

İkinci Çeyrekte GSYİH Büyümesi Yüzde 6.9 Oldu

EKONOMİ, GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Devletin Enflasyonu Engellemesinin Bir Yolu Yok

Bu haber 26 Temmuz 2022 - 23:12 'de eklendi ve 194 views kez görüntülendi.

Stratejik Araştırmalar ve Projeksiyonlar Enstitüsü’nden (ISSP) Milika Mirković araştırmacı, devletin enflasyonun büyümesini engellemesinin bir yolu olmadığını söyledi.

Mirković, fiyat artışının her şeyden önce dünya pazarından alınan yakıt ve gıda fiyatlarına bağlı olacağını ve belirli bir ürünün fiyatlarının uzun vadede sınırlandırılmasının olumlu sonuçlar vermediğini ve bundan kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Mirković, “Karşı karşıya olduğumuz enflasyonun kökleri, öncelikle reel ekonomik aktivitenin olmadığı covid pandemisi sırasında ekonomik sistemlere para enjeksiyonunda aranmalıdır. Bunu, pandemi ve Ukrayna’daki savaşın neden olduğu tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar izledi, bu da kıtlıklara neden oldu ve ayrıca fiyatlardaki artışı da etkiledi” dedi.

Mirković’in açıkladığı gibi, Karadağ’daki fiyatlardaki artışı ek olarak etkileyen şey, üretkenlikte bir artışa eşlik etmeyen ücretlerdeki artıştı. Monstat’ın son verilerine göre Haziran ayında tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 13,5 arttı.

Mirković, yıllık enflasyona en büyük etkinin gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarındaki 7,9 puan, ulaşımdaki 2,4, konut, su ve elektrik fiyatlarındaki 15 puanlık artış olduğunu belirtti.

Bireysel olarak, yıllık enflasyon oranını en fazla etkileyen gruplar yıllık enflasyon yüzde 33,8 ile katı yakıtlar, yüzde 25,8 ile süt, peynir ve yumurta, yüzde 14,9 ile konaklama hizmetleri, yüzde 36,8 ile sıvı ve katı yağlar, bakım ve onarım hizmetleri olmuştur. yüzde 23,6 ile apartman, yüzde 14,6 ile et, yüzde 13, yani yüzde 29,5 ile meyve ve sebze ve yüzde 20 ile şeker ve tatlılar oldu.

Bunun vatandaşların standartlarını nasıl etkilediği sorulduğunda Mirković, her fiyat artışının standartlarını düşürdüğünü çünkü aynı paraya daha az ürün ve hizmet satın alabileceklerini söyledi.

Mirković’e, “Öncelikle gıda ürünlerinde fiyat artışı meselesi olduğu düşünüldüğünde, bu büyümenin bütçelerinin en büyük yüzdesini gıdaya harcayan ve daha düşük gelirli hanelerin bütçeleri üzerinde büyük etkisi var.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) bölgesindeki enflasyonun Karadağ’a da sıçraması beklenebilir.

Kaynak: mina – 26.07.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.