Ertaç Güngör, "Sübvansiyon ve Fonlar Karadağ'a Gelen Yatırımları Artırıyor" - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Montenegro’da Yaz Saati Uygulaması Başlıyor

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

“Enflasyonu Durdur” Kampanyası Başladı

EKONOMİ, GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Ertaç Güngör, “Sübvansiyon ve Fonlar Karadağ’a Gelen Yatırımları Artırıyor”

Bu haber 03 Ağustos 2022 - 14:29 'de eklendi ve 183 views kez görüntülendi.

Mina Ajansı’na bir röportaj veren Karadağ Türk İşadamları ve Yatırımcıları Derneği (KTID), Ertaç Güngör, iki ülke arasındaki ilişkilerden, yeni ekonomik gelişmelere kadar bir çok konuda düşüncelerini paylaştı.

Güngör, Karadağ’a gelen yatırımcı sayısının yanı sıra yatırımlarının hacminin, mevcut yatırım sektörlerinin iyileştirilmesi, yönetimin hızlandırılması ve bankacılık sisteminin daha etkin kullanılmasıyla artacağını öngördüğünü açıkladı.

Güngör, “Karadağ, özellikle turizm, tarım, inşaat ve yeşil enerji alanlarında büyük potansiyele sahip bir ülke. Bu potansiyelin tanıtımı, yabancı yatırımcıları çekmek için en önemli konu. Rekabetçi bir vergi sistemi ve gayrimenkul yatırım fırsatları ile yatırımcılar buradaki avantajları fark ediyor ve hem ekonomi hem de istihdam açısından ülkenin gelişimine katkıda bulunuyor. Karadağ’da erişilebilecek birçok sübvansiyon veya fon bulunduğunun da altını çizmemiz gerekiyor.” dedi.

Erdaç Güngör, bütün bunlardan dolayı Karadağ’ın Avrupa’ya açılan kapı ve Adriyatik ve Akdeniz’deki jeopolitik konumuyla Balkanlar’da bir tür merkez olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Karadağ’ın AB, CEFTA, EFTA, Rusya, Türkiye ve Ukrayna ile yaptığı serbest ticaret anlaşmaları sayesinde yaklaşık 800 milyon tüketiciye sahip bir pazara erişebildiğini hatırlattı.

Güngör, “Karadağ’ın 2019 yılında Avrupa’nın en hızlı büyüyen turizm merkezi olması çok önemli. Karadağ’ın belirli bölgelerinin yılda ortalama 240 güneşli gün ile elverişli bir iklime sahip olması, onu güneş enerjisi yatırımları için cazip bir merkez haline getiriyor.” diyerek sözlerine devam etti.

Ertaç Güngör’e göre KTID, özellikle Türkiye’nin en büyük iş konfederasyonu olan Turkonfed ve 72 ülkede organize olan Turkonfed International ile iletişim halinde, Karadağ’ın potansiyelini ve fırsatlarını Türkiye’deki yatırımcılara sürekli olarak sunuyor. Aynı zamanda iş dernekleri insanlarıyla, kişisel ağları ve dernek tarafından yayınlanan ve dağıtılan Türk Karadağ İş Dünyası adlı dergi aracılığıyla tanıtım faaliyetlerine sürekli devam ediyor.

Güngör, “Türk yatırımcılar dünyanın hemen her ülkesinde iş yapıyorlar. Türkiye; inşaat, turizm, tekstil üretimi ve tarım gibi birçok alanda başarısını kanıtlamıştır. Türk yatırımcılar, Karadağ’da özellikle inşaata yatırım yapmakla birlikte yeşil enerji, tarım, organik tarım, bilişim sektörü, mobilya üretimi, altyapı inşaat projeleri, sağlık sektörü, sağlık turizmi, lojistik hizmetler ve turizme ilgi gösteriyor” dedi.

Tüm bunlara ek olarak, nispeten düşük vergi oranları ve kolay erişilebilen fon çeşitliliğinin Türk yatırımcıların Karadağ’a olan ilgisini artıran unsurlar olduğunu sözlerine ekledi.

Güngör, “Türk şirketleri – müteahhitler, ulaştırma ve altyapı projeleri alanında dünya listesinin başında yer alıyor. Karadağ’daki bu anlamda potansiyel olduğu için bu anlamda yapılacak işlerin de hacim ve sayıları artacaktır. Toplam yatırımlara bakıldığında Türklerin Karadağ’ın en büyük üç yatırımcısı arasında yer aldığını belirtmek gerekiyor. Üyelerimizin Karadağ’daki toplam yatırımları 20 ile 22 milyon Euro arasında. Planlanan yatırımlarla bu miktar yaklaşık 50 milyon Euro’ya ulaşacak. Üyelerimiz yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlıyor ve yatırımlar ağırlıklı olarak inşaat alanında yapılıyor. Bu yıl içinde sanayi üretimi ile yeşil enerji alanlarında yatırımların gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Güngör, KTID’in potansiyel ve fırsatları tanıtmanın yanı sıra, yatırım yapmak isteyen veya yatırım yapmakta olan şirketlere ve bireysel yatırımcılara, doğru bilgileri edinmeleri ve doğru kurumlarla iletişim kurmaları konusunda destek vererek onlara güven aşıladığını söyledi.

Ertaç Güngör, “Bu nedenle KTID’nin Karadağ’daki katkısına nicelik olarak değil nitelik olarak bakmak gerekiyor. Derneğimizin amacı yatırımcıları Karadağ’a yönlendirmek ve oradaki faaliyetlerini sürdürmelerine destek olmaktır. Ayrıca yatırımların sadece orta veya kıyı bölgesinde değil, kuzeyde de yoğunlaştığını belirtmek isterim. KTID’nin, Türk yatırımcıların Karadağ’daki uzun vadeli faaliyetlerini ve istihdamını genişletmek için çalıştığını da aktarmak isterim.” dedi.

Güngör, Karadağ’ın Türkiye’ye olan yakın konumunun da Türk yatırımcıları cezbeden bir diğer yönü olduğunu belirtti.

Güngör, “İstanbul’dan Karadağ’a Türkiye’nin bir bölgesinden diğerine gitmekten daha kısa sürede gitmek mümkün. Türk Hava Yolları’nın son dönemde hayata geçirdiği İstanbul’dan Tivat’a sezonluk uçuşların yanı sıra, Air Montenegro’nun yıl boyunca gerçekleştirdiği İstanbul-Tivat seferleri, Budva, Tivat veya sahildeki diğer şehirlere yapılan yolculuklarda konfor ve zamandan tasarruf sağlıyor. Bu durum hem iş insanları hem de turistler için büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor.” dedi.

03.08.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.