Karadağ, Bölgedeki Ekonomik Toparlanmanın En Yavaş Olacağı Ülke Olacak - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Djukanoviç, Suver’e Liyakat Madalyası Taktı

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Tüm Karadağlılar Aşı Olma Adayı

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Karadağ’da 6 Şehirde Karantina İlan Edildi

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Karadağ, Bölgedeki Ekonomik Toparlanmanın En Yavaş Olacağı Ülke Olacak

Bu haber 18 Ocak 2021 - 16:25 'de eklendi ve 133 views kez görüntülendi.

Dünya Bankası’nın (DB) “Global Economic Perspectives” Ocak ayı sayısına göre, Karadağ bu yıl turizm sektöründe önemli bir toparlanma kaydetse bile, bölgedeki tüm ülkelerden ekonomik toparlanma konusunda en uzun döneme ihtiyaç duyacak.

Vijesti’ye göre Dünya Bankası, Karadağ ekonomisinin 2020’de yüzde 14.9’luk gerçek bir düşüş yaşadığını ve bu yıl yüzde 6.1, 2022’de ise yüzde 3.9 büyüyebileceğini tahmin etti. Geçen yılki düşüş nedeniyle, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) artık daha düşük bir tabana sahip ve 2019’daki nominal tutara ulaşmak için yüzde 20 oranında büyümesi gerekecek. Dünya Bankası raporundaki büyüme tahminlerine göre, bu ancak 2025’te gerçekleşebilir.

Bölge için tahminler

Dünya Bankası tahminlerine göre en hızlı toparlanma, ekonomisi geçen yıl yüzde 2 düşüş gösteren Sırbistan’da olurken, 2021’de yüzde 3.1’lik büyüme öngörülüyor ve bu yıl matematiksel olarak 2019 düzeyinde bir GSYİH’ya sahip olacak.

Raporda, Karadağ olarak turizme de büyük ölçüde bağımlı olan Hırvatistan ekonomisinin geçen yıl yüzde 8.6 düştüğü belirtildi. Dünya Bankası, bu ülkenin ekonomilerinin bu yıl yüzde 5.4, önümüzdeki yıl ise yüzde 4.2 büyüyerek 2019 düzeyine dönmesini bekliyor.

Bosna-Hersek’in GSYİH’sı geçen yıl yüzde 4 düşerken, Dünya Bankası tahminlerine göre bu yılki reel büyümesi yüzde 2.8 ve gelecek yıl yüzde 3.5 olacak. 

Raporda, geçen yıl yüzde 6.7 gerileyen Arnavutluk ekonomisi, bu yıl yüzde 5.1, önümüzdeki yıl yüzde 4.4 büyümesi beklendiği için iki yıl içinde toparlanacak.

2023 yılına kadar Makedonya’nın GSYİH seviyesi, geçen yıl yüzde 5.1 düşüş göstermişti, bu yıl yüzde 3.6 ve gelecek yıl ise yüzde 3.5 büyümesi bekleniyor.

Geçen yıl yüzde 8.8’lik bir ekonomik düşüş yaşadığı için Kosova’nın nominal toparlanma için üç yıla ihtiyacı olacak, bu yıl yüzde 3.7 ve gelecek yıl yüzde 4.9’luk bir büyüme bekleniyor.

Dünya Bankası, ekonomileri ağır bir şekilde hizmetlere ve turizme bağımlı olan ülkelerin yanı sıra avro bölgesi ile güçlü ticaret veya finansal bağları olan ülkelerin salgından en çok etkilenen ülkeler olduğunu, üretime ve tarıma dayalı ekonomilerin ise daha hızlı toparlanacağını hatırlatıyor.

Büyüme daha zayıf olabilir

Yeni raporda Dünya Bankası, ekonomideki toparlanmanın geçen yıl Haziran ayında yayınlanan tahminlerden daha uzun süreceğini tahmin ediyor.

“Kovid-19’un yeniden canlanması nedeniyle, 2021’de toparlanma hızının başlangıçta beklenenden daha yavaş olacağı tahmin ediliyor. 2022’de salgının etkilerinin giderek zayıflaması, ticaret ve yatırımdaki toparlanmanın ivme kazanması bekleniyor. Bununla birlikte, bu beklentiler hala çok belirsiz ve pandemi beklenenden daha uzun sürerse, dış finansman koşulları sıkılırsa veya jeopolitik gerilim yükselirse büyüme tahmin edilenden daha zayıf olabilir.” dedi.

Dünya Bankası ayrıca, Karadağ ekonomisinin geçtiğimiz yıl düşüş tahminlerini sonbaharda belirttiği gibi yüzde 12.4’ten mevcut yüzde 14.9’a revize etti. Geçen yıl haziran ayında yüzde 9.3 düşüş tahmin ediliyordu.

Kaynak: investitor – 18.01.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris