Karadağ ve Dijital Göçebeler (Digital Nomads) - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Đurović: Enflasyonu Durdur Kampanyası Devam Ediyor

EKONOMİ, GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Uluslararası Tivat Karnavalı Başlıyor

HABERLER, KÜLTÜR&SANAT&TURİZM

Karadağ ve Dijital Göçebeler (Digital Nomads)

Bu haber 28 Nisan 2022 - 10:37 'de eklendi ve 333 views kez görüntülendi.

Dünyada büyüyen dijital göçebeler en sonunda Karadağ Hükümetinin dikkatini çekti.

Kamu Yönetimi, Dijital Toplum ve Medya Bakanı Tamara Srzentic, Karadağ’ın dünya liderlerini model alan bir sistem oluşturabileceğini ve vatandaşların ve ekonominin nasıl kullanacaklarını bileceği dijitalleştirilmiş süreçlere ve hizmetlere sahip olabileceğini anlattı.

Karadağ’ın son yıllarda dijitalleşmeye yatırım yapmadı. Çok hızlı gelişen bir sektör olduğu için eskimiş altyapıya ve gelişmeyi sınırlayan yasal zeminlere yansıyan bir yaklaşımda fakat gelişme yolunda hızlı adımlar atmaya hazırlanıyor.

İnternet üzerinden içerik üreten, ticaret yapan bizim gibi çoğu ticaret insanı çalışan ve iş sahipleri, bu gelişmeleri yakından takip ederek bir an önce sevindirici haberlerin gelmesini arzuluyoruz. Sonuçta Karadağ’da ticaret yapan iş insanlarının her ticari hareketi ekonomiye bir katkı olacaktır.

Srzentic ; “Dijitalleşme sürecinin alternatifi olmadığının bilinciyle, onları geliştirmeye programlayarak sürecin temellerini oluşturmaya başladık. “Bir buçuk yıllık bilgi birikimi ve en iyi deneyimlere yatırım yaptıktan sonra, ülkemizin bu yolda devam etmesi halinde önümüzdeki dönemde Estonya, Slovenya ve diğer ülkeler gibi dijital dönüşümde liderleri model alan bir sistem oluşturacağını söyleyebiliriz. “dedi.

İstikrarlı ve güvenli bir dijital altyapının geliştirilmesi ve oluşturulması için çalışma yapılması gerektiği ve dijitalleşme sürecinin dikkatli bir şekilde uygulanması, şeffaflık, katılım ve katılım ilkelerine saygı gösterilmesi ve dijitalleşme sürecinin önünü açan çok sayıda stratejik proje anlamına geliyor.

Srzentic, “Yeni bir Elektronik Belge Kanunu hazırladık, Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik Stratejisi oluşturduk ve böylece dijital Karadağ’ın çevik ve proaktif gelişimi için gerekli tüm ön koşulları ve girişimleri sağladık.” dedi.

Dijital Göçebeler Programı’nın benimsendiğini, Karadağ’da kalmalarının özellikle statülerinin düzenlenmesinin kamu yönetiminin ülkeyi e-dünya’ya yaklaştırma ve dijital çağda daha etkili olma misyonuna katkı sağlayacağına inandığını da belirtti.

Srzentic, Karadağ için bir turizm destinasyonu olarak dijital göçebelerin büyük tanıtım potansiyeli taşıdığını ve ülkenin genel uluslararası imajını büyük ölçüde nasıl etkileyeceğini de anlattı.

Karadağ’da E-öğrenci hizmeti, covid platformu ve dijital AB covid sertifikası, proje faturası, yeni hükümet web portalı gibi vatandaşların yanı sıra özel sektörün de büyük ilgisini çeken belirli hizmetler, vatandaşların ihtiyaçlarına göre yüksek düzeyde erişilebilirliğe ulaşılmıştır.

İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde, vatandaşların adres değiştirme, vatandaşlık ve ikamet ve doğum belgesi başvurusu gibi belirli hizmetleri kullanabilecekleri elektronik kimlik kartlarının tanıtımı için bir kampanya da başlatılmıştır.

Halihazırda e-devlet portalında vatandaşlara yönelik 55, iş sektörüne yönelik 34 elektronik hizmet bulunmkatadır.

Kamu Yönetimi Bakanlığı, idari ücret ve harçların çevrimiçi olarak ödenmesi işlevselliğini geliştirdi, böylece önümüzdeki haftalarda vatandaşlar, Bakanlık kapsamındaki iki hizmet için e-devlet portalı üzerinden çevrimiçi olarak idari ücret ödeme fırsatına sahip olacaklar. Adalet, İnsan ve Azınlık Hakları, yani vatandaşlar için adli sicil ve kabahat sicillerinden verilerine ulaşabileceklerdir.

İdare ücretler elektronik ortamda ödenirken komisyon Karadağ bütçesinden ödeniyor. Bu işlevi yaygınlaştırıp, elektronik hizmetlerin sahibi olan diğer kamu idarelerinden büyük destek gösterileceğine inanıyorum.

Halihazırda Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor, Adalet, İnsan ve Azınlık Hakları, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları, Sağlık Sigortası Fonu, Klinik Merkez ve Başkent ile işbirliği içinde bazı hizmetlerin uygulanması konusunda aktif olarak çalışmalar devam ediyor.

Karadağ, dijital dönüşümde liderleri model alan bir sisteme bir an önce evrilmelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.