Karadağ'a 20 Ayda 1.2 Milyar Euro Yatırım Yapıldı - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Djukanoviç, Suver’e Liyakat Madalyası Taktı

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Tüm Karadağlılar Aşı Olma Adayı

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Karadağ’da 6 Şehirde Karantina İlan Edildi

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Karadağ’a 20 Ayda 1.2 Milyar Euro Yatırım Yapıldı

Bu haber 19 Ocak 2021 - 18:27 'de eklendi ve 98 views kez görüntülendi.

Coronavirüs salgını doğrudan yabancı yatırım girişini yavaşlattı ama, durdurmadı. Karadağ Yabancı Yatırımcılar Konseyi icra direktörü Ivan Raduloviç, Dnevne novine ile yaptığı röportajda, Karadağ’a 20 ayda 1.2 milyar avronun üzerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Koronavirüs salgını hem dünyada hem de Karadağ’da iş ve yatırım ortamını ne kadar olumsuz etkiledi?

Radulović: Korona virüsü salgını, kapsamlı sosyo-ekonomik etkilere neden olarak önemli sayıda şirketi kapanma riskiyle karşı karşıya bıraktı. Kriz özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve çalışanlarını etkiledi. Birçok hükümet, koronavirüsün işletmeler ve çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için adımlar atıyor. Ulusal düzeyde etkili politikalar ve mali müdahalelerin yanı sıra, bu ekonomik şokun üstesinden gelmelerine yardımcı olacak kaynaklara ve araçlara ihtiyaç var.

Coronavirüs, doğrudan yabancı yatırım akışının kesintiye uğramasının bir sonucu olarak küreselleşmeyi önemli ölçüde etkiledi. UNCTAD’a göre, küresel DYY akışlarının 2020/21 döneminde yüzde 30 ile 40 arasında azalması bekleniyor. yıl. Küresel doğrudan yabancı yatırımın daralması bir süre devam ederse, gelişmekte olan ülkeler için sonuçları ciddi olacaktır.

Karadağ’ın NATO’ya girişi, ülkemizin yatırımların güvenli olduğu bir ülke olarak kendisini yatırımcılar önünde konumlandırmasına ne ölçüde katkıda bulundu?

Radulović: Karadağ’ın 2017’de NATO’ya tam üye olmasından bu yana, doğrudan yabancı yatırım girişinde önemli bir artış oldu. 2018 resmi verileri, 2018’deki doğrudan yabancı yatırımların neredeyse yarısının NATO üyesi ülkelerden geldiğini gösteriyor.

Koronavirüs nedeniyle yatırımlar yavaşladı, ancak Karadağ’a doğrudan yabancı yatırım girişini durdurmadı. Merkez Bankası’ndan alınan ön verilere göre 2020’nin ilk dokuz ayında Karadağ’a 506,8 milyon euro aktı. Buna 2019 yılında 778 milyon euro tutarında yabancı yatırım girişini de eklersek, 20 ayda Karadağ’a 1,2 milyar euronun üzerinde yatırım yapıldığı verisine ulaşıyoruz.

Konsey şirketlerinin üyelerinin yatırım faaliyetlerine gelince, Yabancı Yatırımcılar Konseyi üyesi şirketler Karadağ’da yatırım yapmaya ve 2020-2022 döneminde planlanan yatırımların gerçekleştirilmesi ile devam ediyor. Bu süreçte yaklaşık 1.5 milyar euro yatırım yapılacak. Bunlar, başlatılan projelerin tamamlanması ve mevcut iş süreçlerinin iyileştirilmesi için planlanan uzun vadeli yatırımlardır.

Üye şirketlerimizin yatırım planlarına göre en büyük yatırımların turizm (yaklaşık 640 milyon), enerji (yaklaşık 166 milyon), elektronik haberleşme (yaklaşık 90 milyon), ticaret (yaklaşık 10 milyon), sigorta (yaklaşık dokuz milyon), denizcilik sektörlerinde olması bekleniyor. (yaklaşık dört milyon), EBRD yatırımları ise yaklaşık 300 milyon Euro tutarında olacaktır.

Karadağ’a yeni yatırımcıların gelişiyle ilgili bir duyuru var mı? Karadağ yatırım için hala çekici mi?

Radulović: Karadağ ekonomisinin önümüzdeki yıllarda da yatırımlardan güçlü bir şekilde etkilenmeye devam edeceğine inanıyoruz. Kamu maliyesinin konsolide edilmesine yönelik tedbirlerin uygulanması, ekonomik faaliyetlerin yanı sıra kamu sektörünü optimize etmeyi amaçlayan tedbirler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Hükümetin, ilgili kurumların kararlı tepkisini gerektiren ve adil piyasa rekabeti için önemli bir faktör olan gri ekonomiyle mücadeleye devam etmesi gerekiyor. Ayrıca, yeni yatırımların daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için öngörülebilir ve şeffaf bir iş ortamının önemini vurgulamak istiyoruz. Sınırlayıcı bir faktör, Karadağ ekonomisinde dış yatırımın olumlu etkilerini tamamen azaltabilecek çeşitlilik eksikliği olabilir. Hukukun üstünlüğü ve hukuki korumanın etkinliği alanlarında tedbirlerin uygulanmasına devam edilmesi özel önem arz etmektedir.

Ülkenin kuzeyine yatırım yapılması konusunda herhangi bir ilgi var mı?

Radulović: Karadağ’ın kuzeyinin büyük bir yatırım fırsatı barındırdığını hep söyledik. Ancak bu yıl 2021, belki de ilk kez gerçekten böyle olacağına dair işaretler veriyor. Yeni yılda açılacak olan Karadağ karayolunun ilk kilometrelerini hepimiz dört gözle bekliyoruz. BYeni kayak pistleri ve teleferiklerle kayak altyapısı önemli ölçüde güçlendirildi. Karadağ’ın kuzeyinin, özellikle Bjelasica ve Komovi bölgesinin birkaç yıl içinde ciddi bir bölgesel kayak merkezi haline gelmesi için iyi bir zemin sağlıyor. Bu nedenle, ciddi uluslararası uygunluk testlerinden geçen başvuru sahiplerinin bu otellere yatırım yapmasına olanak tanıyan Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programının uygulanması sayesinde şu anda Kolaşin ve Žabljak’ta bir düzine ciddi, yeni otel inşa edilmekte.

Yeni hükümetin, yatırımcıların daha önce iş yapmada ağırlaştırıcı bir faktör olarak nitelendirdiği idari prosedürleri hızlandırmasını bekliyor musunuz?

Radulović: Önümüzdeki dönemde tüm sektörlerde ekonominin gelişimini canlandıracak cesur, sorumlu kararlar alınmalıdır. Yeni hükümetin bu zorluklara doğru şekilde yanıt vereceğine ve uyarıcı bir iş ortamı oluşturmak için Karadağ’daki iş dünyasıyla ortaklığı sürdüreceğine inanıyoruz. Özellikle, bazı belirgin sektörlerde yatırımcılar teşvik edilmeli ve cesaretlendirilmelidir

Karadağ ekonomisinin daha da gelişmesini nasıl görüyorsunuz

Radulović: Karadağ ekonomisinin ve toplumunun daha da gelişmesi, dijitalleşmeyi bir kalkınma ve dönüşüm politikası olarak görmesinden geçecektir. Dijital dönüşümün Hükümetin önümüzdeki dönemde temel politikalarından birisi olmasını bekliyoruz. Başarılı dijital dönüşüm, diğer küçük ülkeler ve bölge ülkelerinin gösterdiği ekonomi için büyük bir başarıyı ifade ediyor. Bunların rol model alınması gerekir. Yabancı Yatırımcılar Konseyi, tüm bu faaliyetlerde yeni hükümete yardımcı olacak.

Kaynak: CDM – 19.01.201

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris