Karadağ'da Dijital COVID Uygulaması Yürürlüğe Girdi - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Karadağ’da Dijital COVID Uygulaması Yürürlüğe Girdi

Bu haber 26 Temmuz 2021 - 19:14 'de eklendi ve 284 views kez görüntülendi.

Pandemi kontrolü ve yönetimi için ek bir dijital araç olacak AB dijital COVID sertifikasını model alan “Ulusal Dijital COVID Sertifikası” kullanıma alındı. Uygulama aşağıdaki verileri içerecek.

1) Kişinin tam olarak aşılandığını ya COVID19 virüs aşısının ilk dozunu almış olduğunu gösterecek,

2) COVID19 virüsü için negatif PCR testinin tarihi ve saatini (72 saatten eski olmayan negatif PCR testi kabul edilir) gösterecek;

3) Kişinin COVID19 enfeksiyonunu yendiğine dair kanıt, yani pozitif PCR testinden bu yana 180 günden az zaman geçtiğine dair kanıt gösterecek,

4) Negatif hızlı antijen testi sonucu (48 saatten eski olmayan bir BAT kabul edilir) gösterilecek;

Sağlık Bakanlığı bu projeyi UNDP ile yapıaln işbirliği sayesinde yürütüyor.

Ulusal Dijital COVID sertifikası nasıl kullanılır ve indirilir?

Dijital COVID sertifikası ücretsizdir. Kağıt baskısı almak veya dijital biçimde kullanmak mümkündür. Sertifika kaydedilebilir ve cep telefonunda görüntülenebilir. Sertifikanın dijital ve basılı versiyonları arasında önemli bir fark yoktur, çünkü her iki versiyondaki QR kodu, görüntülenen verilerin geçerliliğinin garantisidir.

Karadağ’ın, Karadağ’da yukarıdaki koşullardan bir veya daha fazlasını karşılayan yerleşikler ve yerleşik olmayanlar için bir sertifika oluşturduğu göz önüne alındığında, dijital COVID sertifikası seçilen herhangi bir doktorda veya herhangi bir aşı noktasında verilecektir. Ayrıca sağlık sisteminin diğer tüm kurumları tarafından sertifika verilebilir. Dijital sertifika almak için belgelerden gerekli olan tek şey geçerli bir kimlik kartı veya pasaporttur.

Ulusal Dijital COVID sertifikası nasıl kontrol edilir?

Dijital COVID sertifikasını kullanmak kolaydır.

Kişisel belge ile birlikte QR kodunun görüntülenmesi yeterlidir. Tarandığında, ekran, dört kategorinin tümü için adın ve doğum tarihinin yanı sıra şu bilgileri gösterecektir: aşı durumu, PCR testi, olası COVID19 enfeksiyonu ve hızlı antijen testi. Bu dört unsurdan herhangi biri yeşil renkle işaretlenmişse, kişi öngörülen önlemlere göre sağlıklı statüye sahiptir.

Dijital COVID sertifikası yalnızca geçerli bir belge, kimlik kartı veya pasaport ile geçerlidir. İmza ve mühür içermez, ancak güvenlik, dijital olarak imzalanmış bir QR kodu ile sağlanır.

Karadağ’daki yabancıların durumu

Karadağ’da AB dijital COVID sertifikası ve QR kodu olan tüm dijital sertifikalar kabul edilmektedir.

Aynı zamanda dijital olarak imzalanmış QR kodu olmayan aşı sertifikasına sahip turistler için de bir çözüm var. Sertifikalarını herhangi bir sağlık kuruluşunda doğrulayabilirler ve ülkemizde kaldıkları sürece bu testlerin sonuçları geçerli olacaktır.

Yabancılar aşılanmamışlarsa, Karadağ vatandaşları gibi masrafları kendilerine ait olmak üzere PCR veya BAT testi yaptırabilecek ve böylece diskolara, gece kulüplerine ve kapalı kafe ve restoranlara girmek için gerekli olacak onayı alabilecekler.

Ulusal Dijital COVID sertifikası ile neler elde edilir?

Böyle bir dijital koruma ve pandemi yönetim sisteminin faydaları hemen görülecektir. Zamanında ve doğru verilere dayanan önlemler, vatandaşlar için günlük yaşamı kolaylaştıracak ve karar alıcıların pandeminin Karadağ’daki gerçek hareketine uygun tedbirler almasını sağlayacaktır.

AB ile bağlantı sürecinde

Bu sistem, ulusal dijital COVID19 sertifikasının uygulanmasının ilk aşamasıdır. Paralel olarak üzerinde çalışılan ve birkaç hafta içinde hazır olması beklenen bir sonraki adım, Avrupa dijital sertifikasına entegre edilmesi.

AB dijital COVID sertifikasının tanıtılması süreci, devletin resmi ve teknik ön koşulları karşılamasını gerektirir, böylece devletin bu ülkenin diğer tüm devletleriyle birlikte çalışabilir ve sertifikalar karşılıklı olarak tanınabilir.

Kaynak: sharemontenegro – 26.07.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris