Küçükayı Takımyıldızının En Parlak Yıldızı - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Küçükayı Takımyıldızının En Parlak Yıldızı

Bu haber 11 Şubat 2022 - 15:56 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

Görülen sayısız yıldız içinde, daha parlak yıldızlar göze çarpar. Bunlar, daha zayıf parıltılı gök cisimlerini işaretlemek veya gökyüzü olaylarının yerini belirlemek için değerli karşılaştırma noktaları oluşturur. Antik Çağdan bu yana yıldızlar, mitolojik kişiler veya hayvanlarla özdeşleştirilen karakteristik şekiller, yani takımyıldızlar biçiminde gruplandırılmıştır.

Takımyıldızların gece boyunca gökyüzünün gök küre kutbu adı verilen bir noktası çevresinde blok halinde yer değiştirdikleri görülür. Kuzey Yarı Küre’de bu nokta çıplak gözle görülebilen bir yıldıza çok yakındır; bu nedenle söz konusu yıldıza Kutup Yıldızı  adı verilir.

Kutup Yıldızı ya da bilimsel adıyla Polaris (α UMi / α Ursae Minoris / Alpha Ursae Minoris) Demirkazık, Şimal Yıldızı ya da Kuzey Yıldızı olarak da bilinir.

Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı. Kutup Yıldızı, dünyanın ekseni ile hemen hemen aynı doğrultuda olduğundan, diğer gökcisimlerinin aksine gün boyunca yer değiştirmez ve hep kuzeyi gösterir. Bu özelliği nedeniyle tarih boyunca yön bulma ve seyir amacıyla kullanılmıştır.

Kutup Yıldızı, aslında üç yıldızdan oluşan bir sistemdir.

Sistemin en parlak yıldızı olan A; büyük sarı, parlaklığı değişken bir sefeit türevidir.

Bunun çevresinde dönen ve bir sarı cüce olan B yıldızı, 1780’de William Herschel tarafından keşfedilmiştir.

Üçüncü cüce yıldızın varlığı 1929’da saptanmıştır. Güneş’ten yaklaşık 2450 kere daha büyüktür. Diğer yıldızlara göre rengi Sarıya dönüktür. Gökyüzünde, daima pusulanın kuzey ibresi doğrultusunda bulunur.

Kutup Yıldızı tam olarak dünyanın ekseni ile aynı doğrultuda olmamakla birlikte, aradaki fark sadece bir derecenin dörtte üçü yani 44 dakika kadardır. Kutup yıldızının bu kadar parlak olmasının sebebi budur. Parlaklığı ise Güneşin parlaklığı ile karşılaştırıldığında 3000 kat daha parlaktır.

Dünyanın ekseni zamanla doğrultu değiştirdiğinden bu fark önümüzdeki iki yüzyıl boyunca daha da azalacak ve 25 dakikaya kadar düşecektir. Daha sonra Kutup Yıldızı dünyanın ekseninden giderek uzaklaşacak ve ancak 25.000 yıl sonra aynı yere dönecektir.

Kutup Yıldızı sadece kuzey yarıküreden görünür, güney yarıküreden görünmez, güneyi gösteren parlak bir güney Kutup Yıldızı bulunmamaktadır. Ancak Güneyhaçı takımyıldızı, güney yarıkürede bulunanlara kabaca güney yönünü gösterir.

Kuzey Yıldızı (Kutup yıldızı), Maya mitolojisinde bir tür tanrı olarak kabul edildi. Bu medeniyet, yararlılığı için ona saygı gösterdi. Hedeflerini görebilmek ve kaybolmamak için bu yıldızı bir rehber olarak kullanılırdı.

Aynı zamanda Mayalar için sembolik ve manevi bir anlamı var, çünkü insanların hayatta izlemesi gereken yol üzerinde bir güç gibiydi. Sadece iş gezileri için bir rehber olarak değil, aynı zamanda hayatta ileriye giden yolu göstermeye de hizmet etti.

İzlemiş olduğum ‘’Alpha’’ adlı filmde gökyüzündeki kutup yıldızını evini ve yönünü bulmak için pusula gibi kullandığını görebiliriz.

KOORDİNAT:

http://server6.sky-map.org/v2?ra=2.5303040444444&de=89.264108972222&zoom=4&show_grid=1&show_constellation_lines=1&show_constellation_boundaries=1&show_const_names=1&show_galaxies=1&img_source=DSS2

Kaynak https://tr.wikipedia.org

11.01.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris