Milatovic: Türk Yatırımcılar Karadağ'a Hoş Geldiniz - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Milatovic: Türk Yatırımcılar Karadağ’a Hoş Geldiniz

Bu haber 13 Ekim 2021 - 18:03 'de eklendi ve 251 views kez görüntülendi.

Karadağ Ekonomik Kalkınma Bakanı Jakov Milatoviç Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği röportajda, Karadağ’ın istikrarlı kamu maliyesine sahip olduğunu, iyi bir turizm sezonunun ülkenin ekonomik toparlanmasıyla sonuçlandığını ve Karadağ’ın bu yıl %10’dan fazla ekonomik büyüme beklediğini söyledi.

15 Ekim’de Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacak olan bakan ve heyeti burada Türk yatırımcılara Karadağ’da hoş karşılandıkları mesajını gönderecek. Milatovic, yapacağı ziyaret sırasında Türk işadamlarının Karadağ’daki potansiyel yatırımlarını görüşeceği heyet ile bir çok kurum ve derneği de ziyaret edecek.

Milatović röportajında, “Türkiye, Karadağ’ın önemli bir ekonomik ortağıdır. Ziyaret sırasında, Türkiye’nin dış ticaret bakanları, sanayi, turizm bakanı ve büyük olasılıkla Türkiye ile Karadağ arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için kurulan ortak komisyona başkanlık eden Türkiye’nin Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşecek. Bir Türk iş kulübü olan DEİK tarafından organize edilen Türk işadamları ile konuşma fırsatı bulacağım.” dedi.

Bakan, Karadağ’daki durumun şu anda yeni hükümetin göreve başladığı geçen yıl Aralık ayında olduğundan çok daha iyi olduğunu vurguladı.

Milatoviç, “İstikrarlı bir kamu maliyemiz var, Haziran-Eylül ayları arasında bütçe fazlamız var ve bu bütçe fazlası, ülkedeki hareketliliğin oldukça iyi olduğu 2019 rekor yılına kıyasla oldukça yüksek. Akdeniz’deki en büyük toparlanmalardan biri olan turizmde güçlü bir toparlanma var. Bu yıl, turizm açısından 2019’da elde ettiğimizin yüzde 70’ini gerçekleştireceğiz.” diyor

Türk şirketlerinin ve vatandaşlarının Karadağ’daki yatırımlarından bahseden Bakan Milatović, Karadağ’da faaliyet gösteren yabancı şirketlerin yaklaşık üçte birinin aslen Türkiye’den, Türk sermayeli olduğuna dikkat çekiyor.

Bakan Milatovic, “Karadağ’ın Türkiye’de önemli bir diasporası var. Türkiye’de çok sayıda insan aslen Karadağ ve Batı Balkanlar’dan geliyor, bu nedenle diasporamızla da görüşeceğim. Öncelikle iyi ilişkilere ek olarak Karadağ’ın sunduğu tüm ekonomik fırsatları diasporamıza sunmak istiyorum. Sslen buralı olan insanların Karadağ’ı her geçen gün ciddi bir ekonomik ve turistik yer olarak tüm yatırımlar için görmelerini istiyoruz.” şeklinde sözlerine devam etti.

Bakan, Türkiye’nin Karadağ’ın en önemli ekonomik ortaklarından biri olduğunu, Türkiye ile Karadağ’ın benzer bir coğrafi alanı, benzer bir kültürel zihniyeti paylaştığını, böylece iyi ekonomik ilişkilerin gelişeceğini hatırlatıyor.

AA Milatovic’e verdiği röportajda şunları söyledi, “Karadağ’ın çok önemli bazı şirketlerinde Türk yatırımcılar var. Ayrıca işlerini açmak için Karadağ’ı seçen çok sayıda küçük Türk iş adamımız var ve onlara gelecekleri için güvenli, ciddi ve iyi bir yatırım hedefi olarak Karadağ Hükümeti’nin yeni vizyonunu sunmak istiyorum.”

Bakan, potansiyel iş birlikleri ve yatırım alanları için turizm, enerji, özellikle yenilenebilir enerji kaynakları, tarım ve bilişim sektörü de öne çıkıyor, beklentimiz insanların bu konularda daha çok bilgi sahibi olması, diyerek sözlerine devam etti.

Şu anda Karadağ’da faaliyet gösteren daha büyük Türk şirketleri arasında, 2012 yılında Niksic demir fabrikasını devralan Tosyalı şirketi de yer alıyor. Bu şirketteki durumdan bahseden Milatović, demirhanelerin Mayıs ayında kısa bir süre için üretimi durdurduğunu söylüyor.

Milatović, “O zamandan beri, o şirketin çalışanları ve yönetimi, aynı zamanda yönetim kurulu ve aynı zamanda Türkiye’deki sahibi ile yoğun iletişim halindeyim.” dedi.

Kaynak: standard – 13.10.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris