Montenegro'da Okul Sistemi - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Karadağ’da Ortalama Maaşlar Bir Kez Daha Arttı

EKONOMİ, HABERLER, KARADAĞ HAKKINDA

Montenegro’da Okul Sistemi

Bu haber 10 Nisan 2021 - 14:58 'de eklendi ve 996 views kez görüntülendi.

Karadağ’daki okul sistemiyle ilgili olarak Av. Aynur Rüzgar Gökçe’nin bizimle paylaştığı detaylı makaleyi sizlere aktarmak istiyoruz.

MONTENEGRO’DA OKUL SİSTEMİ

Yerel okul, bir ev seçmenin en önemli sebeplerinden biriyse, o zaman okul sistemi de, yaşayacak ülke seçmenin kesinlikle önemli bir parçasıdır.

Karadağ, okulları modern ve ilerici yapma peşinde ve bunu bir dizi özel okul seçeneği ile tamamlama çabasındadır.

Bu yazı sizi, Karadağ okul sistemi ile tanıştıracak ve çocuğunuzu bir sisteme kaydettirmeden önce sizi neler bekleyecek, anlamanıza yardımcı olacağını umuyorum.

Karadağ’ın uzun bir halk eğitimi geçmişi var, 20. yüzyılın başında ülkede 75 devlet ve 26 özel okul olduğu görülüyor.

6 ile 14 yaşları arasındaki tüm çocuklar ilkokul okumak zorundadır, yani temel programı dokuz yıl kesintisiz sürer.  İlkokulu bitirdikten sonra çocuklar, üç ortaokul sisteminden birini seçebilirler.  

 ORTAOKUL SİSTEMİ, ÇOCUĞUN POTANSİYELİNE GÖRE

• Meslek okulları (Zanatska škola), Esnaf ve ilkokul öğretmenleri dahil olmak üzere dar tanımlanmış mesleklerde üç yıllık programlar halindedir.

• Meslek okulları (Stručna škola), Üç veya dört yıl boyunca çalışır ve belirli bir alan için eğitim ile daha kapsamlı bir eğitim için altyapı sağlar.

• Gymnasium (Gimnazija), Dört yıllık bu okullar, yüksek öğretime devam etmek isteyen öğrenciler içindir.

Karadağca,  okullarda kullanılan resmi dildir ve tüm ders kitapları bu dildedir ama  bu okullar, öğrencileri küresel bir topluluğa katılmaya hazırlamak için de tasarlanmıştır.

MONTENEGRO’DA  ÇOCUK  OLMAK

Burada sosyal düzen içinde, çocukların okula yalnız gidip gelmek, sokaklar da serbestçe ve güvenle oyun oynamak gibi oldukça sevindirici, kendini sevdirici bir ülkeden bahsedebiliriz. Burada herkesin çocuğu herkesindir, sokaklar, parklar, plajlar önce çocuklarındır.

 ÖZEL OKULLAR, ANAOKULU’NDAN ÜNİVERSİTEYE, ÇEŞİTLİ EĞİTİM SİTİLİ VE BÜTÇELERLE.

Montenegro’da özel okul alternatiflidir, ailenizi yeni bir ülkeye götürdüğünüzde, eğitim sistemleri arasındaki geçişi kolaylaştırmak istersiniz bu önem kazanır veya özellikle, yöneticiler, diplomatlar, STK personeli ‘nin de  ihtiyaçlarını karşılar.

Bu okullar, bir dereceye kadar farklılık gösterse de, tamamı küresel fikirli bir müfredata ve İngilizce eğitime odaklanır.

QSI (Podgorica) 2006 yılından beri faaliyet gösteren QSI zincirinin bu üyesi, İlkokul ve ortaokul eğitiminin tamamını İngilizce dilde, Uluslararası ve Karadağlı öğretmenlerle verir.

United Kids International (Podgorica), 2016’da açılan Uluslararası Anaokulu, ilkokul ve ortaokul müfredatını, Montessori tarzı bir ortamda öğretiyorlar. Öğrencilerini, 2 ile 15 yaş aralığında kabul eder.

Knightsbridge Schools (Tivat) ise, öğrencileri (gündüz veya  yatılı) Uluslararası Bakalorya  Ana, İlk Orta Okul Programı ve Diploma Programına kaydeder. Öğretim İngilizcedir ve 3 ile 18 yaşları arasında öğrenci kabul eder. Eğitim fiyatları, yarım gün anaokulu veya diploma  programı için değişir.

Arcadia Akademisi (Tivat), Bu İngiliz Uluslararası Okulu, ilk ve orta öğretim öğrencilerini Cambridge Sınavına hazırlar.

YETİŞKİNLER İÇİN İNGİLİZCE ÖĞRENME FIRSATI, MONTENGRİNCE’DEN FAZLA .

Ayrıca Karadağ’da çocuklara ve yetişkinlere İngilizce öğretme konusunda uzmanlaşmış çok sayıda işletme de var, şubeleri çok olduğu için Oxford Centar’dan bahsedebiliriz. Bar, Bijelo Polje, Budva ve Podgorica’da şubeleri var.

Göçmenlerin  Montenegrince öğrenmesi için ise neredeyse hiç kurum yok. Yabancılar için en büyük eksikliklerinden biri bu. Özel öğretmenlerle çalışmak ve Türkçe-Montengrince bilen öğretmenler bulmak, çevirmen bulmaktan daha zor olabiliyor. 

ÜNİVERSİTE

Karadağ okul sistemi, öğrencileri işgücüne hazırlamak veya bir kolej veya üniversitede diploma programı almaya hazır hale getirmek için tasarlanmıştır.

Karadağ’da Montenegro Üniversitesi adında bir devlet, Montenegro Donja Gorica Üniversitesi  ve Mediterranaen  Üniversitesi adında 2 özel üniversite ,

Akdeniz Üniversitesi‘nin, Bar’da Turizm, İşletme, Bilgi Teknolojileri, Görsel-işitsel üretim ve iletişim dersleri dahil Görsel Sanatlar, Yabancı Diller Ve Hukuk Fakültesi bölümleri var.

 KALİTELİ TURİZM İÇİN DE EĞİTİM..

Akdeniz Üniversitesi, 2004 yılında konuyla ilgili bir fakülte kurduğundan beri neredeyse Montenegro’nun turizm okulu olarak hareket ediyor.

 4 yıllık lisans diploması otel ve turizm yönetimi üzerine odaklanır, 3 yıllık doktora programı, sürdürülebilir kalkınma ve stratejik yönetim gibi konuları kapsar ve Paris’te yurtdışında bir son yıl içerir.

TÜM BUNLARIN ENSTANTANESİ ;

Yaklaşık 600.000 kişilik bir ülke için, okul sistemi  ülke ağırlığının çok üzerinde. Kendi dilini öğretmek veya imkanları sağlamak konusu dışında, İngilizce eğitimi ve uluslararası okulların AB ile entegrasyonu, göçmenler ve yabancı yatırımı çekme hedefine uygun. İnsan olarak ise bu ülke, çocuk olmaya özendirir diye de özetlemek mümkün.

Yasal Danışman /Avukat AYNUR RÜZGAR GÖKÇE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ilke unkan14 Nisan 2021 / 15:10Cevapla

Aynur hanım Avukatlık bilgisiyle beraber Karadağ’da geçirdiği 4 yılı çok iyi değerlendirip Karadağca öğrenmiş. Karadağ hukuk sistemi konusunda kendisini geliştirmiş. Sağolsun bana Karadağ’da çok yardımcı oldu. Kendisine bir kez daha teşekkür etme fırsatı bulmuş oldum. Başarıların devamını diliyorum