NASA Orman Biyokütle-Karbon Ürününü Yayınladı! - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Avrupa’ya kaçak geçişler

GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

NASA Orman Biyokütle-Karbon Ürününü Yayınladı!

Bu haber 07 Nisan 2022 - 23:38 'de eklendi ve 87 views kez görüntülendi.

NASA’nın GEDI misyonu, yer üstü orman biyokütlesi ve depoladığı karbonun ilk küresel tahminini sağlayan en yeni veri ürününün piyasaya sürülmesiyle önemli bir dönüm noktasına ulaştı ve iklim araştırmalarında önemli bir boşluğu doldurdu.

Veriler, Dünya ormanlarının nasıl değiştiğine, iklim değişikliğini azaltmada ne gibi bir rol oynadıklarına ve ağaç dikme ve kesmenin bölgesel ve küresel etkilerine ilişkin araştırmaları mümkün kılıyor.

GEDI’nin yeni veri ürünü ile Küresel Ekosistem Dinamiği Araştırması, ekosistem ve iklim araştırmacıları, ilgilendikleri bölgeleri hızla bulabilir ve orman yapısını ve karbon içeriğini geçmişte olduğundan daha büyük bir hassasiyetle inceleyebilir.

Yeni biyokütle ürününün piyasaya sürülmesi, GEDI’nin bir yıllık görev uzatması kapsamında olduğu ve uzay kaynaklı lidar (bir tür lazer) araştırmasındaki kritik ilerlemelerin doruk noktasını temsil ettiği için geliyor.

Dünya ormanlarında karbon sayımı,

GEDI, bitki örtüsünü ölçmek için özel olarak tasarlanmış yüksek çözünürlüklü bir lidar cihazıdır. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki gözlem noktasından GEDI, ormanların ve arazi oluşumlarının ayrıntılı 3B haritalarını oluşturmak için aşağıdaki ağaçlardan ve çalılardan lazer darbelerini hızla sektiriyor. 1 km (0.39 mil kare) çözünürlükte işlenen ve ızgara yapılan, elde edilen veri ürünü, araştırmacıların orman ekosistemleri, hayvan habitatları, karbon içeriği ve iklim değişikliği ile ilgili soruları incelemesine olanak tanır.

Yörüngedeki ilk üç yılında GEDI, 51.6 derece kuzey ve güney enlemleri arasında (sırasıyla yaklaşık olarak Londra ve Falkland Adaları enlemleri) milyarlarca ölçüm yaptı.

Yeni veri ürünü, bir alanda bulunan bitki örtüsü miktarını ortaya çıkaran küresel bir biyokütle haritası oluşturmak için GEDI’den gelen verileri hava ve yer tabanlı lidarlarla birleştiriyor.

GEDI’nin baş araştırmacısı ve Maryland Üniversitesi’nde coğrafi bilimler profesörü olan Ralph Dubayah , “Büyük bir belirsizlik alanı, Dünya ormanlarında ne kadar karbon depolandığını bilmememizdir” dedi . Ağaçlar büyümelerini hızlandırmak için atmosferden karbon çekerler. Ancak bilim adamlarının, ormansızlaşma veya orman yangınları tarafından ne kadarının salınacağını tahmin edebilmeleri için ne kadar karbon ormanının depolandığını bilmeleri gerekiyor. Bitki biyokütlesinin yaklaşık yarısı karbondan oluşur.

GEDI’nin yeni ürünü ilk küresel biyokütle ürünü değil, ancak gelişmiş istatistiksel modeller kullanan tahminleri için iyi tanımlanmış belirsizliği içeren ilk ürün. Bu, GEDI’nin biyokütle tahminlerinin, bu ölçümlerin ne kadar doğru olduğuna dair bir fikirle birlikte geldiği anlamına gelir. Dubayah, “Yani, ortalama biyokütlenin her 1 kilometrelik tahmini için, misyon bu tahminin ne kadar emin olduğunu biliyor.” Dedi.

GEDI’nin doğrulama ve kalibrasyon sorumlusu ve aynı zamanda bir doçent araştırma profesörü olan John Armston , “Biyokütleyi tüm ülkeler için tahmin etmek için bu çerçeveyi uygulayabiliriz – örneğin, pan-tropik bölgelerdeki birçok ülkenin ulusal orman envanteri yoktur” dedi . Maryland Üniversitesi. “Artık, iklim raporlamasını ve geniş bir uygulama yelpazesini desteklemek için kullanılabilecek, bilinen belirsizliğe sahip bir yer üstü biyokütle tahmini sağlama araçlarına sahibiz.”

Armston “Farklı orman ve ormanlık ekosistemlerin yapısını çok daha kesin bir şekilde çözmek, yalnızca karbon stoku tahminine değil, aynı zamanda ekolojik durumlarını anlamamıza ve farklı arazi yönetimi uygulamalarının etkisine de fayda sağlayacaktır” dedi.

Ekip, ileriye dönük olarak biyokütle tahminlerini iyileştirmeye devam edecek ve daha fazla veri toplamak için zaman sağlayarak görevi Ocak 2023’e kadar uzattı. Ek olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu yakın zamanda yörüngesini Dünya yüzeyinden 262 mil (421 kilometre) yükseklikten yaklaşık 258 mil (417 kilometre) olarak ayarladı. Daha düşük yörünge, GEDI’nin daha tekdüze kapsama alanına sahip olmasını sağlayacak, bu da verilerinde doğudan batıya daha az boşluk olması anlamına gelecek ve misyona Dünya’nın ılıman ve tropikal ormanlarının daha eksiksiz bir görünümünü verecek.

“GEDI’nin 2023’e kadar veri toplayabilmesiyle, NISAR (NASA-ISRO SAR, 2024’te piyasaya sürülecek) gibi yeni nesil lidar ve radar misyonlarıyla aynı anda veri toplamaya yaklaşıyoruz” Maryland Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve GEDI’nin araştırma bilim adamlarından biri olan Laura Duncanson dedi . “Sonunda, en iyi ürünler sadece GEDI’ye değil, uydu veri kaynaklarının bir kombinasyonuna dayanacak.”

Jessica Merzdorf Evans tarafından NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Greenbelt, Md

kaynak nasa 07.04.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris