Sırbistan'ın 14 Ocak Tarihli Yeni Covid-19 Tedbirleri - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Djukanoviç, Suver’e Liyakat Madalyası Taktı

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Tüm Karadağlılar Aşı Olma Adayı

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Karadağ’da 6 Şehirde Karantina İlan Edildi

GÖZDEN KAÇIRMA, GÜNDEM, HABERLER

Sırbistan’ın 14 Ocak Tarihli Yeni Covid-19 Tedbirleri

Bu haber 15 Ocak 2021 - 14:38 'de eklendi ve 161 views kez görüntülendi.

Sırbistan 14 Ocak 2021 tarihi itibariyle yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Özellikle, karayolunu kullanarak bu ülkeden Karadağ’a seyahat eden vatandaşlarımızı ilgilendiren yeni kurallar hakkında büyükelçiliğimiz bir duyuru yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği’nin sosyal medyadan yayımladığı duyuru şu şekilde:

Değerli vatandaşlarımız,

Sırbistan Hükümeti tarafından Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla alınan karar doğrultusunda, Sırbistan’a girişlerde 14 Ocak 2021 tarihinden itibaren aşağıdaki uygulamaların hayata geçirildiği Büyükelçiliğimize bildirilmiştir:

I. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ dışında kalan tüm ülkelerden gelen yabancı uyruklu kişilerin (geldikleri veya Sırbistan’a giriş yapacakları ülkelerin yetkili laboratuvarlarından) son 48 saat içinde alınmış negatif RT-PCR test sonucu ibraz etmeleri halinde Sırbistan’a girişlerine izin verilecektir. Elde olmayan sebeplerden (uçak/otobüs/trenin rötar yapması gibi) ötürü Sırbistan’a girişte gecikme yaşanması halinde son 72 saatte alınmış negatif RT-PCR test sonuçları da kabul edilecektir.
ABD’den gelen kişiler negatif RT-PCR test sonucu yerine, aynı koşullarla, negatif hızlı antijen (FIA) test sonucu göstererek giriş yapabileceklerdir.

Aşağıda belirtilen kişiler bu kuraldan muaf tutulacaktır

i. Sırbistan’dan transit geçiş yapacak yabancı uyruklu şahıslar, (ülkeye girişten itibaren en geç 12 saat içinde çıkış yapılması gerekmektedir.)
ii. Varış noktası Sırbistan olan uçakların mürettebatı,
iii. Sırbistan’daki uluslararası havalimanlarından transfer geçiş yapacak yolcular, personel ve mürettebat,
iv. 12 yaşından küçük çocuklar, (Refakatinde bulundukları ebeveyn, veli, aile üyelerinin negatif PCR test sonucu bulunması gerekmektedir.)
v. Sırbistan’da geçici veya daimi ikamet izni bulunan yabancı uyruklu kişiler.

 • Yukarıdaki kuralın yük indirmek/yüklemek veya Sırbistan’a / Sırbistan’dan geçerek yolcu taşımak suretiyle uluslararası taşımacılık yapan araçların aşağıda belirtilen yabancı uyruklu mürettebatına uygulanmayacağı kaydedilmektedir:
  i. Karayoluyla mal taşıyan motorlu taşıtlar, (Transit geçiş durumunda ülkeye girişten itibaren
  en geç 12 saat içinde çıkış yapılması gerekmektedir.)
  ii. Sırbistan’daki limanlardan birine yük taşıyan kargo gemileri, (transit geçiş durumunda, eğer akıntıya ters yönde hareket ediliyorsa, kargo gemileri için 90 saat, kendinden hareketli araçlar (self-propelled vessels) için ise 60 saat; akıntı yönünde hareket ediliyorsa kargo gemileri için 72 saat, kendinden hareketli araçlar için ise 54 saat içinde geçişin tamamlanması gerekmektedir.)
  iii. Transit geçişlerde ve varış / kalkış noktası Sırbistan olduğu takdirde şehir içi veya şehirlerarası yolcu otobüsleri,
  iv. Demiryolu araçları ve trenler,
  II. Öte yandan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ dışında kalan ülkelerden gelen, Sırbistan’da sürekli veya geçici ikamet izni bulunan ve negatif RT-PCR test sonucu ibraz edemeyen yabancı uyruklu kişiler ile ABD’den gelen ve son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen (FIA) test sonucu olmayan kişilere, pasaport kontrolleri sırasında, 10 gün ev karantinasında kalmaları, ayrıca 24 saat içinde yetkili Covid kliniklerine veya www.e-zdravlje.gov.rs
  internet sayfası üzerinden bildirimde bulunmaları gerektiğine ilişkin belge verileceği belirtilmektedir.
  Sözkonusu kuraldan muaf tutulacaklar arasında aşağıdaki kişiler sayılmaktadır:
  i. Sırbistan’daki diplomatik / konsüler temsilciliklerde ve uluslararası kuruluş temsilciliklerinde görevli akredite personel ile Sırbistan yetkili makamlarınca düzenlenmiş kimlik kartı hamili aile mensupları,
  ii. Varış noktası Sırbistan olan uçakların mürettebatı,
  iii. Yük indirmek/yüklemek veya Sırbistan’a / Sırbistan’dan geçerek yolcu taşımak suretiyle uluslararası taşımacılık yapan araçların aşağıda belirtilen yabancı uyruklu mürettebatı;
 • Karayoluyla mal taşıyan motorlu taşıtlar, (Transit geçiş durumunda ülkeye girişten itibaren en geç 12 saat içinde çıkış yapılması gerekmektedir.)
 • Sırbistan’daki limanlardan birine yük taşıyan kargo gemileri, (transit geçiş durumunda, eğer akıntıya ters yönde hareket ediliyorsa, kargo gemileri için 90 saat, kendinden hareketli araçlar (self-propelled vessels) için ise 60 saat; akıntı yönünde hareket ediliyorsa kargo gemileri için 72 saat, kendinden hareketli araçlar için ise 54 saat içinde geçişin tamamlanması gerekmektedir.)
 • Transit geçişlerde ve varış / kalkış noktası Sırbistan olduğu takdirde şehir içi veya şehirlerarası yolcu otobüsleri,
 • Demiryolu araçları ve trenler,
  iv. 12 yaşından küçük çocuklar,
  v. Sırbistan sınırları dışında 48 saatten kısa süreyle kalan ve Sırbistan’daki yetkili laboratuvarlardan son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu bulunan kişiler. (Uçak/otobüs/trenin rötar yapması gibi elde olmayan sebeplerden ötürü Sırbistan’a girişte gecikme yaşanması halinde, son 72 saatte alınmış negatif PCR test sonuçlarının da kabul edileceği belirtilmektedir.)

Saygıyla duyurulur.

Kaynak: turkishembassyinbelgrade/ 15.01.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris