Avrupa Ülkeleri Turizme Ne Kadar Güveniyor? - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Avrupa Ülkeleri Turizme Ne Kadar Güveniyor?

Bu haber 17 Ağustos 2022 - 16:30 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.

Euronews‘ten Charlotte Elton Avrupa ülkelerinin turizme olan bağlılığını ele aldığı bir makale yayınladı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin rakamları, pandemi öncesinde hangi Avrupa ekonomilerinin turizme en çok bağımlı olduğunu ve hangilerinin hala bağımlı olduğunu ortaya koydu. Herhangi bir ülkede bir yıl boyunca üretilen mal ve hizmetlerin toplam değerinin bir ölçüsü olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) dayanmaktadır.

Turistler tüm Avrupa’da hoş karşılanır. Ancak, turizmin ekonomi içindeki payı dörtte birinden fazlasını oluşturduğu Karadağ’da ziyaretçiler ekstra dostane bir karşılama bekleyebilirler.

Adriyatik Denizi’nin kıyı şeridine sahip küçük Karadağ’da seyahat endüstrisi, 2019’da ülkenin GSYİH’sının yaklaşık üçte birini (yüzde 30,8) oluşturdu. Pandemiden önce Karadağ ekonomisi turizme çok bağımlıydı. Bu rakam, 2020’de yüzde yedinin biraz üzerine düştü. Ancak, o zamandan beri turizmin payı yeniden yüzde 25,5’e yükseldi.

Haritalar aracılığıyla istatistiksel eğilimleri izleyen bir kuruluş olan Landgeist tarafından yapılan analiz, kıta genelinde 2019 GSYİH artışlarını açıkça sıralıyor.

Hangi Avrupa ülkeleri turizme daha çok güveniyor?

Pandemi kısıtlamaları hafiflediğinden, ülkeler turistleri geri çekmeye çalışıyor. Büyük harcamalar yapan gezginlere çok güvenen yerler için bu konu daha acil olamazdı.

2019 yılında Karadağ’ın turizme olan bağımlılığını Hırvatlar yakından takip etti. Kıyıdaki Balkan ülkesi, GSYİH’sının yaklaşık dörtte biri (yüzde 24,8) turizme bağlıydı. 2021’de bu rakam yüzde 16,1’e düştü.

Pandemi öncesi, turizm Yunanistan , İzlanda ve Arnavutluk’ta GSYİH’nın beşte birinden fazlasını oluşturuyordu. Bu ülkelerin her birinde, şimdi altıda birden daha azını oluşturuyor.

Yelpazenin diğer ucunda, birçok ülke 2019’da turizme neredeyse hiç güvenmedi. Bu ülkeler, sınır kısıtlamaları gevşemeye başladığından beri ziyaretçileri geri çekme konusunda büyük ölçüde başarısız oldu.

2019’da İrlanda GSYİH’sının yüzde 4,2’sini seyahat endüstrisinden alırken, onu Polonya (yüzde 4,8) ve Rusya (yüzde 5) izledi.

2021 rakamları bu yüzdelerin daha da küçüldüğünü gösteriyor. İrlanda’da turizm toplam ekonominin sadece yüzde 1,2’sini oluşturuyordu ve Polonya’da yüzde 3’ten azdı.

Rusya’da turizm 2021’de GSYİH’nın yüzde 3,7’sini oluşturuyordu. Ancak, bu rakamların Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra artan ziyaretçi sayılarıyla bu yıl daha da düşmesi bekleniyor .

Kıtanın geri kalanında turizm, bu yıl birçok ülkenin ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşamasıyla birlikte artacak.

Peki ya Avrupa’nın turistler için en popüler ülkeleri hangileri?

Avrupa’nın en popüler ülkeleri her yıl milyonlarca turist çekiyor. Ancak, onlara bazı komşularından daha az güveniyorlar.

Fransa, pandemiden önce yılda 90 milyon ziyaretçi alan Avrupa’nın en popüler turist ülkesidir. Karadağ ise 2,5 milyonun biraz üzerinde turist aldı.

Turistler, kültürlü şehirleri, güzel manzaraları ve kaliteli yemekleri için Fransa’ya akın ediyor.

Ancak WTTC rakamlarına göre turizm, pandemi öncesinde GSYİH’nın onda birinden daha azını oluşturuyordu ve 2021’de yüzde 6,5 katkıda bulundu.

Fransa’nın komşusu İspanya 2019’da 80 milyondan fazla ziyaretçi aldı. Yine de turizm GSYİH’nın sadece yüzde 14,5’ini oluşturuyordu. Bu 2021’de neredeyse yüzde 8,5’e düştü.

Karadağ Gezilecek Yerler

Bu nedenle, Avrupa’da seyahat endüstrisinin en çok ihtiyaç duyulan yerde yeniden inşasına yardımcı olmak istiyorsanız, Karadağ’da bir tatil düşünün.

Ülke küçük olabilir, ancak yapılacak ve görülecek şeylerin sıkıntısı yoktur. Yükselen dağlardan ve ortaçağ şehirlerinden, Karadağ’da yapılacak en iyi üç şey burada.

3. Sahiller

295 km’lik sahil şeridi ile Karadağ, yüzlerce güzel plaja sahiptir. Budva bölgesindeki en uzun plajlardan biri olan ve hem turistler hem de yerli halk arasında popüler bir yer olan Jaz plajını deneyin.

Etkinlik takvimini de kontrol edin – plaj genellikle canlı müzik ve festivallere ev sahipliği yapar.

2. Kotor’un Eski Kent

Müstahkem Kotor kasabasında yer alan Eski Şehir, iki bin yıllık tarihe sahip , UNESCO Dünya Mirası koruma altındaki bir alanıdır. 12. yüzyıldan kalma bir Roma katedrali ve Balkanlar’daki ilk tiyatrolardan birini içeren kasabanın ilgi çekici yerleri, 10 metre kalınlığında orta çağ duvarlarıyla çevrilidir.

Ayrıca Kotor körfezinin panoramik manzarasını görmek için şehir surlarına kadar yürüyebilirsiniz. Dubrovnik’in kalabalık duvarlarına sağlam bir alternatif.

1. Ülkenin milli parklarından birini ziyaret edin

Doğa severler, 1300’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Lovcen Ulusal Parkı’na gitmelidir. Merkezdeki heybetli zirve, Karadağ’a tarihi adını Črna Gora (“kara dağ.”) verdi.

Nefes kesen manzaralar için ışıltılı buzul gölleriyle dolu Durmitor milli parkına göz atın.

17.08.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.