Büyükelçimiz Songül Ozan Resmi Ziyaretlerine Devam Ediyor - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Đurović: Enflasyonu Durdur Kampanyası Devam Ediyor

EKONOMİ, GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Uluslararası Tivat Karnavalı Başlıyor

HABERLER, KÜLTÜR&SANAT&TURİZM

Büyükelçimiz Songül Ozan Resmi Ziyaretlerine Devam Ediyor

Bu haber 17 Mart 2019 - 15:02 'de eklendi ve 167 views kez görüntülendi.

Podgoritsa Büyükelçimiz Sayın Songül Ozan, Karadağ’da gerçekleştirdiği resmi ziyaretlerine devam ediyor. Göreve başladıktan sonra yoğun bir tanışma toplantıları sürecine giren Büyükelçimiz bu haftada resmi ziyaretlerine devam etti.

11 Mart günü; Büyükelçimiz Songül Ozan beraberinde Ticaret Ataşemiz F. Derya Koç ile Karadağ Bilim Bakanı Dr. Sanja Damjanoviç’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Bakan Damjanović , Bilim Bakanlığının çalışmalarında, özellikle Karadağ’da ilk Bilim ve Teknoloji Parkı’nın kurulmasında Akıllı Uzmanlaşma Stratejisinin tamamlanmasında ve Uluslararası Mükemmellik Enstitüsü’nün Kurulması için destek vermeleri adına Büyükelçimiz’le fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıda, Karadağ ile Türkiye arasında sağlık turizmi konusunda önemli iş birliği fırsatları olduğuna dikkat çekildi. Bu doğrultuda, Büyükelçimiz, başta akademik topluluklar ve ekonomi sektörü olmak üzere diğer sosyal aktörlerle işbirliği kurma olasılığına dikkat çekti.

Taraflar, bölgenin tarım, enerji ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin konusunda ilişkilerin ve işbirliklerinin artmasına imkan bulunduğu konusunda anlaştılar.

12 Mart günü ise; Büyükelçimiz Songül Ozan Karadağ Yargıtay Başkanı Vesna Medenica’yı ziyaret etti.

13 Mart günü ise; Büyükelçimiz Songül Ozan Karadağ Spor ve Gençlik Bakanı Nikola Janoviç ve Kamu Yönetimi Bakanı Suzana Pribiloviç’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Suzana Pribiloviç; özellikle e-devlet işlemleri anlamında Türkiye’nin desteğini istedi. Toplantıda, iki ülke arasında işbirliği ve kamu yönetimi reformunun uygulanması için iş ve kapasite geliştirmenin iyileştirilmesi için en iyi uygulamaların karşılıklı olarak önerilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

14 Mart günü; Büyükelçimiz Songül Ozan beraberinde Ticaret Müşavirimiz F. Derya Koç ve TİKA Podgoritsa Koordinatorü Enver Resuloğulları ile Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapoviç’i ziyaret etti.

Toplantıda; iki ülke arasındaki sağlık alanındaki mevcut durumdan duyulan memnuniyet dile getirildi. İki taraf, toplantıda iki ülke arasında sağlık alanındaki işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda da fikir birliği sağladılar.

15 Mart günü, Büyükelçimiz Songül Ozan Karadağ’ın AB Başmüzakerecisi Aleksandar Drjleviç’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Toplantıda; Drjleviç, Türkiye’nin NATO’ya üyelik sürecinde Karadağ’a verdiği yardımın yanı sıra TİKA desteğiyle yaklaşık 20 milyon avro değerindeki 306 kalkınma projesinin sağladığı destekler için Türkiye’ye teşekkür etti.

Bakan; “Devletlerimizin en büyük bağlarından biri bu AB üyeliği. Karadağ’ın bu hedefe olan bağlılığı, müzakere sürecinde devam eden ilerlemesini ve liderlik konumunu kanıtlamaktadır. AB fonlarıyla ortak çıkar alanlarında işbirliğini somutlaştırma ve yoğunlaştırma olasılığı hakkındaki deneyimlerimizi Türkiye ile paylaşmaya hazırız” dedi.

Büyükelçi Ozan, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda istikrarlı bir şekilde geliştiğini, yüksek bir siyasi diyalog ve işbirliği ile gerçekleştiğini belirtti. Ozan, ayrıca Karadağ’da Türk yatırımlarının istikrarlı bir şekilde arttığını hatırlattı. Büyükelçimiz, görevi süresince Karadağ ile Türkiye arasında iyi ve dostane ilişkilerin ilerlemesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Kaynak: T.C. Podgoritsa Büyükelçiliği

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.