Her Beş Vatandaştan Biri Yoksullukla Tehdidi Altında - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Her Beş Vatandaştan Biri Yoksullukla Tehdidi Altında

Bu haber 05 Ekim 2023 - 12:06 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.

Karadağ’da 2 yetişkin ve 14 yaşın altında 2 çocuğun bulunduğu (çekirdek aile) bir hane için yoksulluk eşiğinin yıllık 5.409 Avro veya aylık 450,75 Avro olduğu tahmin ediliyor.

Karadağ nüfusunun yüzde 20.3’ü, yani her beş vatandaştan biri yoksulluk riskiyle karşı karşıyayken, kuzey bölgesinde bu oran yüzde 37.6 oldu. Monstat İstatistik Müdürlüğü’nün 2022 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırmasında (EU-SILC) çocukların yüzde 28.4’ünün yoksulluk riski altında olduğu belirtildi.

Bu aslında kısmi bir ilerleme olarak öne çıkıyor, çünkü 2019’da vatandaşların yüzde 24.5’i yoksulluk riski altındaydı.

Açıklamada, “2022’de yoksulluk riski oranı yüzde 20.3 oldu; bu, eşdeğer harcanabilir geliri yoksulluk riski eşiğinin altında olan kişilerin yüzdesini gösteriyor. Araştırmada, bu insanların mutlaka yoksul olduğu söylenemez, yalnızca yoksul olma riskleri daha yüksektir, çünkü eşdeğer harcanabilir gelirleri yoksulluk riski eşiğinin altındadır. Bu yüzde, geliri yoksulluk sınırının altında olan hane üyelerini ifade ediyor. Tek kişilik bir hane için bu rakam yılda 2.576 avro (aylık 214,67 avro), iki yetişkin ve 14 yaş altı iki çocuktan oluşan bir hane için ise bu rakam yıllık 5.409 avro veya ayda 450,75 avro olarak gerçekleşti.” ifadesine yer verildi.

Bu veriler, Karadağlı hanelerin beşte birinin resmi asgari ücret olan 450 avronun altında gelire sahip olduğu anlamına geliyor.

Monstat’ın hesaplamasına göre sosyal yardım gelirleri hane halkı gelirinin dışında bırakıldığında yoksulluk oranı yüzde 26,3 olacak. Bu da sosyal yardımların bu riski kısmen azalttığını gösteriyor.

Araştırmada, tek ebeveynler ve üç veya daha fazla çocuğu olan aileler en büyük risk altında olduğu belirtildi. Kuzeyde kıyıdakilerden dört kat daha fazla yoksul insan olduğunun altı çizildi. 2022 yılında vatandaşların yüzde 22,7’sinin geçimini büyük zorluklarla karşılayabildikleri açıklandı.

Kaynak: vijesti – 05.10.2023

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.