Karadağ, Avrupa'nın En Fakir 10 Ülkesinden Birisi - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Karadağlı Nüfusu 800 Bine Yaklaştı

GÜNDEM, HABERLER, KARADAĞ HAKKINDA

Sezonda Pazar Günleri Dükkanlar Açık Olabilir

EKONOMİ, GÖZDEN KAÇIRMA, HABERLER

Karadağ, Avrupa’nın En Fakir 10 Ülkesinden Birisi

Bu haber 14 Ocak 2024 - 10:04 'de eklendi ve 152 views kez görüntülendi.

Datapandas sitesinin verilerine göre, Avrupa’nın en yoksul 10 ülkesi belli oldu. Listede Karadağ ilk 10 ülke içinde yer alırken, komşu ülkeler de Karadağ’a sıralamada çok yakın konumlanıyorlar.

Avrupa, dünyanın en gelişmiş kıtalarından biridir. Ancak, kıtada da yoksulluk sorunu yaşayan ülkeler de yer almaktadır. Datapandas verilerine göre, kişi başına düşen GSYİH’sı en düşük olan 10 Avrupa ülkesi şunlardır:

1. Ukrayna (3.540 dolar)

Ukrayna, Doğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. 2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, ülkenin ekonomisine ciddi zarar vermiştir. Savaşın neden olduğu yıkım ve ekonomik kriz, Ukrayna’yı Avrupa’nın en yoksul ülkesi haline getirmiştir.

2. Moldova (4.570 dolar)

Moldova, Doğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. 1992-2001 yılları arasında yaşanan ekonomik kriz, Moldova’yı yoksulluğun pençesine düşürmüştür. Ülkenin nüfusunun yaklaşık yarısı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

3. Arnavutluk (5.210 dolar)

Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülke, son yıllarda ekonomik ilerleme kaydetmiş olsa da, hala yoksulluk sorunuyla karşı karşıyadır. Arnavutluk’ta nüfusun yaklaşık üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

4. Makedonya (5.720 dolar)

Makedonya, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülke, yolsuzluk ve verimsiz yasal yapı gibi faktörler nedeniyle yoksulluk sorunu yaşamaktadır. Makedonya’da nüfusun yaklaşık dörtte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

5. Bosna-Hersek (6.090 dolar)

Bosna-Hersek, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülke, 1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı’nın neden olduğu yıkım nedeniyle yoksulluk sorunu yaşamaktadır. Bosna-Hersek’te nüfusun yaklaşık üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

6. Belarus (6.330 dolar)

Belarus, Doğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülke, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan yıkım ve Soğuk Savaş dönemi boyunca uygulanan izolasyonist politikalar nedeniyle yoksulluk sorunu yaşamaktadır. Belarus’ta nüfusun yaklaşık dörtte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

7. Sırbistan (7.400 dolar)

Sırbistan, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülke, düşük düzeyde yabancı yatırım ve işsizlik gibi faktörler nedeniyle yoksulluk sorunu yaşamaktadır. Sırbistan’da nüfusun yaklaşık üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

8. Karadağ (7.900 dolar)

Karadağ, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülke, yolsuzluk ve düşük ücretler gibi faktörler nedeniyle yoksulluk sorunu yaşamaktadır. Karadağ’da nüfusun yaklaşık dörtte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

9. Bulgaristan (9.540 dolar)

Bulgaristan, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan bir ülkedir. Ülke, son küresel mali kriz ve sanayi kaybı gibi faktörler nedeniyle yoksulluk sorunu yaşamaktadır. Bulgaristan’da nüfusun yaklaşık dörtte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

10. Rusya (10.690 dolar)

Rusya, Avrupa’nın en büyük ülkesidir. Ancak, kişi başına düşen GSYİH’sı, Avrupa’nın en yoksul 10 ülkesinden daha yüksek olmasına rağmen, ülke nüfusunun önemli bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Rusya’da nüfusun yaklaşık bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Bu ülkelerde yaşayan milyonlarca insan, yoksulluk nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmektedir. Bu soruna çözüm bulmak için, bu ülkelerin hükümetlerinin ve uluslararası kuruluşların işbirliği içinde çalışması gerekmektedir.

14.01.2024

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.