Karadağ'da Yeni Koronavirüs Önlemleri Açıklandı - Karadağ Hayat -Karadağ Hayat –

SON DAKİKA

Karadağ’da Yeni Koronavirüs Önlemleri Açıklandı

Bu haber 10 Eylül 2021 - 15:37 'de eklendi ve 436 views kez görüntülendi.

Epidemiyolojik durumun kötüleşmesi nedeniyle, Karadağ Hükümeti Sağlık Bakanı Jelena Borovinić Bojović tarafından bugünkü olağan basın toplantısında açıklanan yeni önlemler açıklandı.

Yeni tedbirler yarın yürürlüğe girecek ve 24 Eylül’e kadar geçerli olacak. Sokağa çıkma yasağı veya kilit yok, kutlamalarda ve salon oyunlarında 100 kişilik bir sınırlandırma olacak.

14 Eylül Salı gününden itibaren Karadağ’a girişe ancak kişilerin (Karadağ vatandaşları ve yabancılar) öngörülen koşullardan birini yerine getirmesi halinde izin verilecek. İki doz aşılanmanın üzerinden 14 gün geçmiş veya tek doz aşılarla bağışıklamanın üzerinden 14 gün geçmiş olmak, kişinin 72 saatten eski olmayan COVID-19 için negatif bir PCR testine sahip olması, koronavirüs geçirdiğine dair belgeye sahip olması; kişinin 48 saatten eski olmayan hızlı antijen testi sonucun negatif olması.

Yeni önlemler şu şekilde olacak:

1. Kısmi aşılama durumu artık Ulusal Dijital COVID kapsamında tanınmayacaktır. Yani, tek doz aşı ile aşılanmış olmak güvenli olmadığınız anlamına gelecek. Ulusal Dijital COVID Sertifikası, yalnızca kişinin öngörülen koşullardan birini karşılaması durumunda geçerli olacaktır:

A. İki doz aşılar için ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmiş olması veya tek doz aşı ile bağışıklamanın üzerinden (koronavirüs atlatmış olmak) 14 gün geçmiş olması;
B. Kişinin 72 saatten eski olmayan COVID-19 PCR testi negatif veya koronavirüs bağışıklığı için PCR testi pozitif olması;
C. Kişinin 48 saatten eski olmayan hızlı antijen testinin negatif olması.

2. Düğünler ve diğer özel kutlamaların yanı sıra kapalı mekanlarda düzenlenen spor etkinliklerine, Ulusal Dijital COVID Sertifikası için öngörülen şartlardan birini karşılamaları koşuluyla 100 kişiye kadar katılım sağlanabilir. Yeme içme tesislerinin teraslarında ve bahçelerinde yapılacak bu tür etkinliklerin katılımcı sayısı sınırlı değildir, ancak tüm misafirler ve çalışanların belirtilen koşullardan birini yerine getirmesi zorunludur. Catering tesislerinin iç mekanlarında canlı müzik yapmanın yasak olmaya devam edecek. Tüm bu etkinliklerin tüm organizatörleri, kontrolü gerçekleştirecek ve bu önlemlere uyulmasından sorumlu olacak bir kişiyi belirlemekle yükümlüdür.

3. Diskolara ve gece kulüplerine yalnızca Ulusal Dijital COVID sertifikasında belirtilen koşullardan birini sağlayan kişilerin girmesine izin verilir ve mevcut misafir sayısı 100 ile sınırlıdır.

4. Alışveriş merkezlerine yalnızca Ulusal Dijital COVID sertifikasında belirtilen koşullardan birini karşılayan kişilerin girmesine izin verilir.

5. Hükümet ayrıca sınır geçişlerine ilişkin bir kararı kabul etti:

14 Eylül Salı gününden itibaren, yalnızca kişilerin (Karadağ vatandaşları ve yabancılar) öngörülen koşullardan birini karşılaması durumunda Karadağ’a girişe izin verilir:

A. İki doz aşılar için yeniden aşılamanın üzerinden 14 gün geçmiş olması veya tek doz aşılarla bağışıklamanın üzerinden 14 gün geçmiş olması;
B. Kişinin 72 saatten eski olmayan COVID-19 PCR testi negatif veya 14 yaşından büyük ve 180 günden eski olmayan PCR testinin pozitif olması;
C. Kişinin 48 saatten eski olmayan hızlı antijen testi negatif olması.

Not: Karadağ vatandaşları ve öngörülen koşullardan herhangi birini karşılamayan geçici ikameti olan yabancılar, sınırı geçtikten sonraki altıncı gün PCR testinin negatif çıkmasıyla kesintiye uğrayabilecek izolasyona gönderilir.

18 yaşın altındaki kişiler (Karadağ vatandaşları ve yabancılar) Karadağ’a kayıtsız şartsız giriş yapabilecek.

Kaynak: CDM – 10.09.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

tempobet giris